Jegyvásárlás

Program


A zene poétái

A zene poétái

A zene poétái
„A" csajkovszkiji emblematikus zongoraverseny, s egy ugyancsak megszenvedett, de végül sikerre vitt Rahmanyinov-szimfónia - avagy két orosz rimbaud-i "albatrosz" bonyodalmas de végül sikeres küzdelme és felszárnyalása, örök életű remekműveik érdekében.

 több

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2017. május 11. csütörtök, 19:30

Pjotr Iljics Csajkovszkij 1874-75-ben keletkezett I. b-moll zongoraversenyét karakteres kezdete mindenki számára ismertté teszi - holott épp ez az indítás alakult ki nehezen, a napjainkban hallható változat az eredeti mű átdolgozott verziója, a két zongorás letét 1888-as harmadik módosítását pedig nem is szerepeltetik műsoron. Miközben maga a zene, gyönyörű oroszos témáival, áttekinthető szerkezetével, lendületes befejezésével szinte azonnal sikert aratott, legendásak a Nyikolaj Rubinsteinnek szóló ajánlása körüli hercehurcák. Rubinstein, a moszkvai konzervatórium igazgatója, híres zongoraművész, a Csajkovszkijt mindenben, még lakhatásában is támogató "gyám" képtelen volt elfogadni, hogy szerzőnk immár önálló, saját hangon megszólaló művész, ezért ahol csak lehetett, gátolta a b-moll zongoraverseny előadását. Szerencsére a személyes hiúság sem tudta megtorpedózni a mű sikerét, olyannyira nem, hogy 1878-ban, a párizsi világkiállítás idején végül maga Rubinstein is sikerre vitte az általa - kezdetben az említett okokból "játszhatatlannak" ítélt, azóta persze Csajkovszkij egyik legnépszerűbb darabjává vált - versenyművet.

Rahmanyinov sem volt könnyű helyzetben, amikor 1907 végén végre befejezte 2 szimfóniáját. Túl több sikeres szezonon, többek között az 1904-ben bemutatott 2.zongoraverseny elképesztő hatásán, ugyanakkor emlékezve az 1. szimfóniája bukását követő rettenetes kritikákra, az ebből kialakult depressziós periódusra, a koncertünkön felhangzó darabból szinte süt a belső küzdelem a formával, az invenció kordában tartásával, az önismétlés elkerülésével. Jellemző e vívódásra, hogy a végül is 60 perces - előadásunkon is ebben az eredeti verziójában szereplő - műnek létezik egy 35(!) percre revideált szerzői változata is. Rendkívül tömör szövedékű, folyamatos figyelmet kívánó, rendületlen áramlásban lévő, egyfolytában új meg új gondolatokat felszínre hozó, azokat egymásba olvasztó, sokszor a korábbiakra visszautaló, gazdagon hangszerelt nagyzenekari vonulás. Töredékesen a legjellegzetesebb, szinte a II. zongoraverseny fordulatait idéző hangulatok is felbukkannak, ezeket azonban e szimfóniájában már egyértelműen meghaladja a szerző.

A darab többek szerint kifejezetten zongorát kívánna. 2008-ban Alexander Warenberg e szimfóniát alapul véve irta meg "Rahmanyinov 5. zongoraversenyét", jól ráirányítva a figyelmet az eredeti II. szimfónia belső lehetőségeire, illetve Rahmanyinov mint szimfónia-komponista valódi, versenymű-szerkezetben igazán otthon lévő gondolkodására.

 

Műsor:

Csajkovszkij: b-moll zongoraverseny, op.23

Rahmanyinov: II. szimfónia, op.27

Közreműködik:

Farkas Gábor – zongora

Nemzeti Filharmonikus Zenekar

Vezényel: Kovács János

Fotó: © Katona Csilla

Ajánlatunk


Macskabál van az elhagyott színház ódon színpadán. Minden évben egyszer megrendezik a bált, és erre összegyűlnek a környék - nagyon is emberi tulajdonságokkal felruházott - macskái. Eltáncolják és eldalolják életüket.

Boris Eifman / ifj. Johann Strauss A PYGMALION-HATÁS Balett két felvonásban

A kubai mulatók forró, szivarfüstös éjszakáinak sztárja, a kubai nép elsőszámú kedvence, a HABANA SOCIAL CLUB zenekar a 2024-es világkörüli utolsó turnéjára kiegészült a világhírű Tropicana Club szólótáncosaival és így egy különleges műsorral várja mindazokat, akik egy igazi karibi élményre vágynak.

Ajánló


Komikussá vált történet egy tanárról, Nyúl Béláról, akit meghurcolnak, feláldoznak a politika oltárán egy Hannibálról szóló, látszólag jelentéktelen tanulmány miatt,…

JOHANNES BRAHMS: Akadémiai ünnepi nyitány, op. 80 JOHANNES BRAHMS: D-dúr hegedűverseny, op. 77 *** BARTÓK BÉLA: Zene húros hangszerekre, ütőkre…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!