Szerencsésebb időkben a szabadságnak vágsz utat, kevésbé szerencsés időkben a túlélésnek. Mindenesetre érdemes tanulni. Saját. Utat. Járni.
10 fiatallal kutattuk Budapest második világháborús emlékezetét 5 történetmesélő személyes visszaemlékezései mentén. A Szökésvonal című helyspecifikus előadás keretében színházi emlekfejtésre hívjuk a nézőt a Pozsonyi út környékére, az egykori “nemzetközi gettó” területére.
Rendezők: Szenteczki Zita, Kallós Viola
Produkciós vezető: Borbás Gergő
Produkciós munkatársak: Feil Gréta, Kárpáti Emma, Bernát Tímea
Alkotók/Előadók: Baráth Zsombor, Henter Dóra, Holecz Rozi, Horváth Lotti, Káuzli Réka, Kraivich Endre, Süle Csaba, Szilágyi Léna, Szűcs Dorina, Tyukodi Emma
Történetmesélők: Sziklai Magda, Dr. Sólyom Olga, Szekeres Tamásné Vera, Szekeres-Varsa Vera, Sztán Mironné Anikó
Az előadás támogatói: Európai Unió, JCC Budapest – Bálint Ház, Itt és Most Társulat, Dutch Jewish Humanitarian Fund, Theater Na De Dam
Időpontok és helyszín:
2025. Január 26-án és 27-én 19:00 órai kezdettel
A Szökésvonal című helyspecifikus színházi előadás keretében 10 fiatal dolgozott fel öt személyes visszaemlékezést, így kutatta Budapest második világháborús emlékezetét. Az előadás helyspecifikus szemléletű, helyszínei a Pozsonyi út környékén, az egykori 'nemzetközi gettó' területén találhatóak. Az emlékezés gesztusát a jelen társadalmi valóság értelmezésével köti össze.
A színházi előadás nemzetközi együttműködés keretében valósul meg, a Theatre of Remembrance program részeként. 80 évvel Auschwitz felszabadítása után, tíz európai ország fiataljai mutatják be a program keretében készült előadásaikat. Magyarországon a Szökésvonal lesz látható a Nemzetközi Holokauszt Emléknaphoz kapcsolódóan.
A Theatre of Remembrance program célja:
A projekt az emlékezés és a múlt feldolgozásának határait feszegeti, miközben új formákat keres arra, hogy a történetek hogyan kapcsolhatók a jelen társadalmi kihívásaihoz. A program Európa szerte 50 túlélő vagy hozzátartozó személyes visszaemlékezéséből építkezik, amelyeket több mint 100 fiatal dolgoz fel professzionális színházi alkotók irányításával.
Együttműködés Európán át:
Az együttműködés célja, hogy a fiatalok közösen fedezzék fel, hogyan adhatnak új értelmet a történelmi emlékezetnek, és miként találhatnak inspirációt egymás különbözőségeiből. Az eredmény nem csupán színházi előadás, hanem egy olyan közösségi élmény, amely a fiatalok közötti megértést és összetartozást erősíti.