Jegyvásárlás

Program


Grassalkovichtól Ambrus Zoltánig. Szlávik Zsóka előadása

Grassalkovichtól Ambrus Zoltánig. Szlávik Zsóka előadása

Gödöllői Akadémia II/3. előadása
Jegyár: 500, Akadémiai bérlet: 1500 Ft
Művészetek Háza Gödöllő
F62 Rendezvény- és kiállítóterem
Esemény kezdése: 2020. 10. 16. (péntek) 16.00

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2020. október 16. péntek, 16:00

Ambrus Zoltán édesanyja, Ambrus Józsefné Spett Vilma felmenői már az 1780-as években kapcsolatban voltak Gödöllővel. Édesapja, Spett Ferenc gazdatiszt volt Kovacsóczy Mihály gödöllői gazdatiszt Johanna nevű lányát vette el feleségül.

Kovacsóczy Mihály felesége, Foltényi Mária pedig annak a Foltényi (Foltin) Jánosnak volt a lánya, aki a Grassalkovich uradalom prefektusa, számvevője volt 1781-1799 között.

Nagyon messzire nyúlnak tehát a szálak. Ez volt az oka, hogy amikor Ambrus Zoltán édesapjának, Ambrus Józsefnek az 1849-es isaszegi csatában szerzett tüdősérülése miatt jó levegőjű helyen kellett nyaralnia, felesége, Spett Vilma az idefűződő emlékek hatására Gödöllőt választotta. Eleinte csak nyárra béreltek lakást, majd 1897-ben az akkor már özvegy Ambrus Józsefné megvette a Tégla utcában (ma Lovarda utca) a kis házat, melyben Ambrus Zoltán 1932-ben bekövetkezett haláláig sok kedves órát töltött feleségével és lányával, édesanyjával és testvéreivel együtt.

A nyaralót Ambrus Gizella (az író lánya) és férje, Fallenbüchl Tivadar 1934-ben átalakították, így vette fel a ház a mai formáját. Unokája, dr.Fallenbüchl Zoltán történész 1985-ben a kertben felállíttatta az író szobrát (Búza Barna alkotása), majd 1990-ben létrehozta az Emlékházat. Halála után, 2007-ben özvegye a teljes berendezést a Gödöllői Városi Múzeumnak adományozta.

Híres rokonaik között van Mihály Dénes feltaláló (Gödöllő,1894 -Berlin,1953) - Ambrus Zoltán testvérének, Máriának a fia, illetve a régmúltból ifj.Kovacsóczy Mihály (Gödöllő, 1801 – Pest, 1846) a reformkori irodalom jeles képviselője.

Gödöllőn utca őrzi Ambrus Zoltán és unokaöccse, Mihály Dénes emlékét (Ambrus Zoltán-köz, Mihály Dénes-köz – ezen emléktábla is van, Ambrusén nincs! Kovacsóczy Mihályról viszont semmilyen formában nem emlékeztünk meg még eddig. Ezért fontos lenne, a kettős évfordulóra valamilyen formában ez megtörténjen: 2021-ben születésének 220., halálának 175. évfordulója lesz. Ebben az előadásban erre is szeretném felhívni a figyelmet.

Ajánlatunk


Az iskolai év végéhez közeledve a Csillagszeműek különböző csoportjai két programmal várják a közönséget a Hagyományok Házában: 19 órától a haladó gyerekek és a junior korosztály lépnek színpadra. Mindkét előadás vendége a Csillagszeműek felnőtt társulatra, a Timár Együttes. A programban Timár Sándor klasszikus művei mellett a fiatal csoportvezetők saját koreográfiái is szerepelnek. A műsort Vizeli Bálint és zenekara kíséri.

Az ezeregy éjszaka az egyik legismertebb és legcsodálatosabb mese az egész világirodalomban. Páratlanul gazdag és színes történet szerelemről, hűségről, örök emberi értékekről, de ravaszságról, cselvetésekről és gyarlóságról is.

Daphne du Maurier regénye alapján a Szegedi Szabadtéri Játékok önálló bemutatója

Ajánló


Vujity Tvrtko új estje rengeteg kalanddal, hatalmas optimizmussal és motivációval, valamint a legyőzhetetlenség erejével. Egy világgá ment riporter elképesztő élete…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!