
Tiszta forrás – Összművészeti est Bach és Bartók művei nyomán / BARTÓK TAVASZ 2025
Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Last event date: Søndag, 13. April 2025 19:30
Közreműködik: Pál Eszter – ének, Magyar Állami Népi Együttes, Győri Balett
Felvételről közreműködik: Bubnó Tamás – ének, Hungarian Studio Orchestra
A felvételen vezényel: Fekete-Kovács Kornél
Zene: Fekete-Kovács Kornél
Zenei szerkesztő: Gőz László
Animáció: LaLuz Visual Studio
Koreográfus: Mihályi Gábor, Velekei László, Ágfalvi György
Rendező: Káel Csaba
A Magyar Állami Népi Együttes és a Győri Balett közreműködésével megvalósuló tánctörténeti vízió a népi tánckultúra és a 17–18. századi komponált zene lebilincselő és összetett viszonyait, valamint Bartók Béla művészetén keresztül a 20. századi modernizmus népzeneélményét tárja fel. Bartók bárhol is gyűjtött népzenét, mindig nagy érdeklődést mutatott a különböző táncok iránt, legyen szó szerb, román, ruszin, bolgár vagy cigány táncról. A Bartók zenefelfogásában kulcsfontosságú zenei élmény, a zene megélése az eleven testiségben, a mozdulatban, a zene tempójára, ritmikájára, karakterére való zsigeri ráhangolódásban, végső soron tehát a táncban ölt közvetlen formát.
A Tiszta forrás című összművészeti est hallatlanul izgalmas körpanorámát fest az európai tánctérről, az előadás felvillanyozó és inspiráló történelmi tablót varázsol a színpadra, a távoli vidékek ugyanúgy egymás közelségében tűnnek majd fel, mint a három évszázaddal ezelőtti barokk világ, az erdélyi falvak színes hétköznapjai és napjaink pörgő valósága.
A Mezőség sokszínű népművészete Bartók Bélától és Kodály Zoltántól kezdve Martin Györgyön és Tímár Sándoron át Novák Ferencig számos gyűjtő érdeklődését felkeltette már. Tehát bőséges forrásból dolgozhatott Juhász Zsolt együttesvezető, rendező, aki így gondolkodott a műsor kapcsán: „Az érzéseinket, a tájegység iránti szeretetet, annak szépségeit szeretnénk megmutatni. Multikulturális vidék magyarsággal, románsággal, cigánysággal – ezt az izgalmas együttélést próbáljuk színre vinni.”
„Nem fiatalok. Nem szépek. Nem hibátlanok. De ma este színpadra lépnek, és le sem engedjük őket, míg nem marad – alul semmi!”
A szenegáli Youssou N'Dour nemcsak hazája, de általában az afrikai zene egyik legnagyobb hatású alakja, aki nagy befolyást gyakorolt arra, hogy a nyugati világban ismertté váljanak olyan afrikai stílusok, mint a mbalax és a wolof music. Mi több, előbbit, ezt a szenegáli tánczenét ő maga fejlesztette tökélyre, és rajta keresztül jutott el Peter Gabrielig és Paul Simonig, onnan meg a popzene főáramába.
Az Őrült Nők Ketrece egy olyan hely, ahol mindenki az lehet, aki. Vagy épp az, aki lenni akar. És ha…
A Monte Cristo grófja egy igazi, nagy ívű, romantikus musical. A történet ismert: nyüzsgő kikötő, a tenger hullámzása, régi-új szerelmek,…