
Török Sophie, a második
Ki volt Török Sophie? Tudhatjuk egyáltalán?
Keressük meg a sorok között.
több
Ki volt Török Sophie? Tudhatjuk egyáltalán?
Keressük meg a sorok között.
több
Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Utolsó előadás dátuma: 2025. március 25. kedd, 19:00
Ki volt Török Sophie?
Babits Mihály felesége.
Az irodalmi babérokra törő fiatal hölgy 26 évesen ment hozzá a már országosan ismert költőhöz. Babits rendszeresen olvasta és javította Sophie írásait, újra és újra kortársai figyelmébe ajánlotta felesége munkáit. Szellemi társak lettek, szövetségük kitartott egészen a költő haláláig. Amíg férje élt, a házasság gondtalan anyagi jólétet biztosított Sophie számára, míg társa egyben mentora is volt. Babits hosz szú,
elnyúló betegsége alatt felesége kitartóan ápolta, segítette őt a további alko tásban.
Sőt halála után is már-már megszállottan igyekezte gondozni hagyatékát.
Miért olyan fájdalmasak mégis Sophie versei?
Babitsné Tanner Ilona legnagyobb szerencséje és átka, hogy Babits felesége.
Élete során soha nem tudhatta, vajon hol húzódik meg a saját valósága. Az olykor-olykor kíváncsi figyelem csak férje miatt vetül rá? Vagy a férje nyilvánvaló tündöklése miatt sosem válhat szembetűnővé az ő elvitathatatlan tehetsége? Kí vánta-e a nevet, amit Babits aggatott rá, és szintén egy nagy költő többre hivatott feleségétől rabolta el? Hogyan esne neki, ha olvasná magáról az életrajzokat, és látná: legfőbb tulajdonsága máig az, hogy Babits felesége volt. Hogy minden róla szóló életrajzi kötet vagy fejezet előbb-utóbb Babitsról szól. Szétválaszthatóak? Lé tezett-e Török Sophie Babits Mihály nélkül? Párkapcsolat, önbizalmi kérdések, vá gyódás gyermek után, vágyódás a szakmai elismerésért, önmarcangolás, a beteg társ ápolása, özvegység. Megannyi fontos megélés, amiben nem a költő, hanem a felesége lép a főszerepbe.
Ki volt Török Sophie? Tudhatjuk egyáltalán?
Keressük meg a sorok között.
ELŐADJA - Mravik Eszter Júlia
KÖZREMŰKÖDIK - Kosznovszky Márton
LÁTVÁNY, KONZULENS - Molnár Anna
ZENESZERZŐ - Szegvári Júlia
RENDEZŐ - Csábi Anna
Kapunyitás: 18:40
1940-ben a budapesti Operettszínházban bemutatóra készülődtek. Eisemann Mihály legújabb művét vitték színre, főszerepben Kiss Manyival. Az előadás elkezdődött és egyszer csak Kiss Manyi hangja töltötte be a teret: „Jaj de jó a habos sütemény…” Ugye, hogy ismerős? A szavakkal együtt rögtön bekúszik a dallam is. Eisemann darabja nem egy klasszikus operett, nincs hatalmas énekkara és tánckara. Amije viszont van, az a fülbemászó dallam és a magával ragadó történet Bán Sándor tenoristáról és az őt bálványozó bakfisokról.
A kérdés, mi a fontosabb: revansot venni a múltbeli csalódásért, vagy adni még egy utolsó esélyt a nagy Ő-nek?
Dumaszínház est
A MAGYAR TÁNCMŰVÉSZETI EGYETEM ELŐKÉSZÍTŐ BALETT STÚDIÓJÁNAK ELŐADÁSA
„Hegedűs a háztetőn… valahol mind azok vagyunk. Megpróbálunk egy letisztult dallamot kicsalni, miközben egyensúlyozunk, hogy ne szegjük nyakunkat. Nem könnyű!”
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!