
Vanitas-csendéletek és „memento mori” a képzőművészetben I.
Kondor-Szilágyi Mária művészettörténész két részes előadásában a múlandóság és a hiábavalóság gondolatköre által inspirált műalkotásokat elemzi az antikvitástól napjainkig.
Kondor-Szilágyi Mária művészettörténész két részes előadásában a múlandóság és a hiábavalóság gondolatköre által inspirált műalkotásokat elemzi az antikvitástól napjainkig.
Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Utolsó előadás dátuma: 2025. március 27. csütörtök, 18:00
Vanitas-csendéletek és „memento mori” a képzőművészetben I.
A téma művészettörténeti áttekintése
Kondor-Szilágyi Mária művészettörténész két részes előadásában a múlandóság és a hiábavalóság gondolatköre által inspirált műalkotásokat elemzi az antikvitástól napjainkig. Vajon mit jelent egy képen a koponya megjelenítése? Mikor ábrázolták először ezt a halálra és az emberi elmúlásra utaló motívumot a képeken? Hogyan lehet ezt a jelentést árnyalni és kevésbé egyértelműen megmutatni? Az első, márciusi alkalmon Kondor-Szilágyi Mária többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ gazdag képanyag bemutatásával.
Áprilisban, a második részben pedig egy kortárs kiállítás példáján keresztül kerülnek bemutatásra a jelenkori magyar képzőművészek vizuális megoldásai a választott témára, kiegészítve nemzetközi példákkal. A kiállítás anyaga kurátori válogatás és kutatás alapján állt össze, amelyet szintén ismertet az előadó. (A „Vanitas-olvasatok” című tárlat 2025. március 21. – április 27. között látható a Műcsarnokban.)
Előadó: Kondor-Szilágyi Mária művészettörténész, a Műcsarnok vezető kurátora
> Időpont: 2025. március 27. (csütörtök) 18:00
> Helyszín: Hegyvidék Galéria, 1126 Budapest, Királyhágó tér 10.
Részvételi díj: 2000 Ft, hegyvidéki lakosoknak: 1000 Ft
Jegyek kaphatók a https://hegyvidekgaleria.jegy.hu/ oldalon, valamint a Hegyvidék Galériában.
Az eseményekre érkezéskor a lakcímkártya vagy a Hegyvidék Kártya felmutatása kötelező!
Kép // Edwaert Collier: Vanitas – Csendélet könyvekkel, kéziratokkal és koponyával, 1663; olaj, fatábla, 56,5 cm x 70 cm; National Museum of Western Art, Tokió, Japán (forrás: Wikimedia Commons; picryl)
Franco Zeffirelli Bohémélet-rendezése 1981 óta New York kedvence, s ez a megejtően lírai, átütően fiatalos és lenyűgözően hatásos produkció immáron negyedszer szerepel a világközvetítések programján.
A rembetikót gyakran emlegetik „görög bluesként”. Ez a tradicionális kisázsiai zenén alapuló, görög folkkal keveredő, viszont a városi hagyományokban is mélyen gyökerező, fénykorát az 1930-50-es években elérő műfaj az emberek életét, vágyait és küzdelmeit tükrözi.
Zenés válóok két részben – magyar slágerekkel a ’60-as évektől napjainkig
A Nemzeti Filharmonikusok koncertjei Martonvásáron
A Fiúk különös tükröt tart elénk, amelyben látjuk a „Macsót”, a „Nárciszt” és a „Herkulest” is, így közelről tanulmányozhatjuk a…
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!