Jegyvásárlás

Program


Zenekari koncert - Sibelius, Sosztakovics

Zenekari koncert - Sibelius, Sosztakovics

Sibelius: d-moll hegedűverseny

Dmitrij Sosztakovics: 7. (C-dúr, „Leningrád”) szimfónia
Alina Pogostkina (hegedű)
vezényel: Marin Alsop  több

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2017. október 5. csütörtök, 19:45

Az amerikai Marin Alsop muzsikusnak született, és már tízévesen tudta, hogy karmester akar lenni. Bár sokkolta, hogy nőként még mindig lehet első, történelmet írt 2013-ban, amikor a BBC Proms zárókoncertjét vezényelte, és történelmet ír a BFz életében is, hiszen ő az első női dirigens az együttes élén.
Budapesti hangversenyeinek nyitányául Marin Alsop Sibelius egyetlen versenyművét, a mesteri d-moll hegedűversenyt választotta. A finn zeneszerző a darabot az akkor 12 éves magyar csodagyereknek, Vecsey Ferencnek ajánlotta, aki ha nem is minden hiba nélkül, de elképesztő virtuozitással játszotta. A mű harmadik tétele sokak szerint a legnagyszerűbb versenyműtétel, amit valaha hegedűre komponáltak. Donald Tovey brit zenetudós „jegesmedvéknek írt polonézhez” hasonlította, mások a csatamező rettentő zaját hallják ki belőle. A technikás, eredeti, nagyon üdítő darabot koncertünkön a fiatal orosz–német hegedűművész, Alina Pogostkina játssza. A muzsikus ötévesen adta első koncertjét, Sibelius remekművével pedig 2005-ben megnyerte a Nemzetközi Jean Sibelius Hegedűversenyt. 

„Legtöbb szimfóniám sírkő” – mondta Sosztakovics, akinek 7. szimfóniájában a csatamező zaja és a háború könyörtelen ritmusa nem csak fantázia. A darabot akkor írta, amikor elkezdődött Leningrád ostroma. Az invázió borzalma, a diktátorok rémtettei, a könnyek, a fájdalom, a hazug nosztalgia és a győzelem íze súlyos, karakteres vegyületté érik benne össze. 1942-es leningrádi bemutatója hátborzongató történet. A muzsikusok csonttá-bőrré fogyva zenéltek, a dobost a karmester a hullaházból hozta ki, ahova véletlenül még élve került be; a szimfónia végül mégis megszólalt. A rádió élőben közvetítette, a város hangosbemondóin teljes hangerővel sugározták, hogy a németek is hallják: Leningrád él.

Ajánlatunk


Van a Bajza utca sarkán egy kis palota. A józsefvárosi Nagytemplom utcai bérházban pedig izgatott a készülődés. Pünkösdi Kató színinövendék a Csókos asszony címszerepét játssza. Ünneplik őt meg eljegyzését Dorozsmay Pista zeneszerzővel. A vőlegény azonban átmulatja az éjszakát, zálogba csapja a jegygyűrűket, és megszökik Rica Macával. A botrányos megcsalatás után érkezik Tarpataky báró, a híres mecénás. Katónak pedig dönteni kell: palota és gazdagság, csillogással kecsegtető siker vagy a szegényes bérházban eltöltött élet boldogságra vágyakozva. Zerkovitz Béla egyik legnépszerűbb, örökzöld, operettje csupa humor, szenvedély, szerelem, színház a békebeli Pestről, amikor olyan slágerek csendülnek fel többek között, mint az Asszonykám, adj egy kis kimenőt, az Éjjel az omnibusz tetején, a Gyere, te nímand, a Mi, muzsikus lelkek, valamint a műfaj és a darab emblematikus dala, a Van a Bajza utca sarkán... kezdetű sláger.

Próbák ideje alatt a nézőtér nem látogatható. Előadások idején az épületlátogatás szünetel.

A Cambridge-i St John's College Kórusa régi ismerősünk: karácsonyi műsorával már két ízben is nagy sikert aratott a Müpában.

Ajánló


Kelemen Barnabás évtizedek óta a magyar és a nemzetközi zeneélet ünnepelt művésze, aki szólistaként és kamaramuzsikusként világszerte sikereket arat. Számos…

Magyarország EU-s csatlakozásának 20. évfordulóját ünnepli a nyitókoncert, amit a Budapesti Tavaszi Fesztivállal egyidős, világhírű Chamber Orchestra of Europe ad…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!